Nawrót choroby alkoholowej - objawy. Co robić w przypadku nawrotu?

Każdy alkoholik opuszczający nasz ośrodek ma nadzieję, że jego życie będzie odtąd wyglądało normalnie. Zawsze jednak staramy się uświadamiać naszym podopiecznym, że muszą zachować czujność. W codziennym życiu, np. w przestrzeni publicznej nie brakuje pokus, które niezauważone w porę mogą zniweczyć cały wysiłek terapeutyczny. Jak objawia się nawrót choroby alkoholowej i co zrobić, gdy się pojawi? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Fazy nawrotu choroby alkoholowej

Tak jak sam alkoholizm nie pojawia się z dnia na dzień, tak również powrót do czynnego picia nie następuje od razu. W nawrocie choroby alkoholowej wyróżniamy kilka faz, z których każda wyróżnia się innymi objawami. Ważne jest ich szybkie rozpoznanie, dlatego na potrzeby alkoholików oraz ich rodzin publikujemy poniżej najbardziej charakterystyczne objawy nawrotu choroby alkoholowej.

  • Faza 1 - W alkoholiku budzi się obawa, że nie uda mu się utrzymać abstynencji. Zarazem ukrywa swoje zmartwienie.
  • Faza 2 - W głowie alkoholika pojawiają się myśli obronne i ucieczkowe, np. "Na pewno już nigdy nie sięgnę po wódkę". Takie przekonanie może na dłuższą metę osłabiać czujność.
  • Faza 3 - Chory doświadcza apatii i przygnębienia, próbuje "leczyć się" snem, by nie myśleć o swoim stanie. Ma też coraz większe trudności w planowaniu swoich codziennych działań.
  • Faza 4 - Uruchamia się myślenie magiczno-życzeniowe. Alkoholik czuje się też przytłoczony rzeczywistością, codziennymi sprawami. Częściej się złości, co rodzi konflikty z innymi.
  • Faza 5 - Na tym etapie ryzyko nawrotu w uzależnieniu wzrasta, ponieważ pojawiają się objawy typowe dla depresji - głęboki smutek, problemy ze snem i odżywianiem, brak motywacji do działania.
  • Faza 6 - Alkoholik zaczyna zaniedbywać spotkania AA, a na propozycje pomocy reaguje rozdrażnieniem.
  • Faza 7 - W obliczu narastającego napięcia psychicznego alkoholik zaczyna myśleć o tzw. piciu kontrolowanym, np. w towarzystwie kolegów.
  • Faza 8 - Pogarsza się samoocena, narastają żal, frustracja i złość. Coraz częściej alkoholik izoluje się od innych. Powoli traci też kontrolę nad myśleniem, uczuciami i postępowaniem.
  • Faza 9 - Sięgnięcie po alkohol i wynikające z niego silne poczucie winy. Alkoholik boi się przyznać do złamania abstynencji. By uciec przed tym lękiem, pije coraz więcej.

Sprawdź również: Gdzie w Internecie szukać wsparcia, gdy masz problem z alkoholem?

Nawrót choroby alkoholowej - co robić?

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba wróciła do czynnego picia, niezwłocznie skontaktuj się z ośrodkiem odwykowym. Nasza placówka oferująca m.in. leczenie alkoholizmu we Wrocławiu prowadzi również terapię nawrotów choroby alkoholowej. Jeśli sytuacja tego wymaga, rozpoczynamy ją od odtruwania alkoholowego, a następnie wznawiamy zajęcia terapeutyczne. Nasi terapeuci pomagają uzależnionym dotrzeć do przyczyn nawrotu uzależnienia, a także wypracować nowe strategie radzenia sobie z sygnałami ostrzegawczymi takimi jak głód alkoholowy.