Syndrom DDA - definicja i objawy. Jak pozbyć się syndromu DDA?
Alkoholizm ojca, matki lub obojga rodziców mocno uderza w dzieci. Są one najbardziej bezbronne, a co za tym idzie, podatne na negatywny wpływ patologicznej sytuacji w domu. W dzieciństwie, a potem w dorosłym życiu osoby, która wychowała się w rodzinie z problemem alkoholowym, mogą pojawić się objawy syndromu DDA. Czym on jest i jak się objawia? Jak pozbyć się syndromu DDA? Wyjaśniamy!
Syndrom DDA - co to jest?
Syndrom DDA to zaburzenie dotykające osoby z rodziny alkoholików. Charakteryzuje się wzorcami działania i myślenia, które pozwalały dziecku przetrwać w dysfunkcyjnym środowisku. Niestety owe schematy "nie działają" w normalnych, niepatologicznych warunkach - przeciwnie, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego syndrom DDA staje się poważnym obciążeniem w dorosłym życiu.
Objawy syndromu DDA
Jak rozpoznać syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika? Zaburzenie to wywołuje szereg objawów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych.
DDA - objawy w psychice
- trudności w budowaniu relacji z innymi,
- nadmierne poczucie winy,
- lęk przed odrzuceniem, konfliktami, utrata kontroli,
- brak szczerości,
- ukrywanie swoich uczuć,
- nieumiejętność odczytywania intencji innych,
- mocno zaniżona samoocena.
Objawy somatyczne w syndromie DDA
- uczucie osłabienia,
- skłonność do omdleń,
- zaburzenia rytmu serca,
- problemy z oddychaniem w stresie,
- stany lękowe,
- bezsenność.
Jak pozbyć się syndromu DDA?
Człowiek zmagający się z zespołem DDA potrzebuje pomocy. Często sam nie potrafi nazwać wprost swojego problemu. Nierzadko boi się zwrócić o pomoc, bo czuje przemożny lęk przed powrotem do złych wspomnień. Nie ulega jednak wątpliwości, że spotkania z psychoterapeutą to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się syndromu DDA.
Terapeuci zajmujący się leczeniem alkoholizmu w Kaliszu i innych naszych ośrodkach prowadzą zajęcia dla osób cierpiących na syndrom DDA. Dzięki terapii pacjenci:
- uczą się rozpoznawać swoje objawy,
- zyskują bezpieczną przestrzeń do opowiedzenia swojej historii,
- nazywają strategie przetrwania, które dotąd nieświadomie stosowali w dorosłym życiu,
- odbudowują poczucie własnej wartości,
- przepracowują trudne emocje, takiej jak złość, lęk, poczucie winy, wstyd,
- uczą się budować autentyczne, zdrowe relacje z innymi.
Jeśli rozpoznajesz u siebie lub u bliskiej osoby objawy syndromu DDA, zgłoś się na terapię. Nasi specjaliści pomogą Ci odzyskać równowagę, zmierzyć się w konstruktywny sposób z przeszłością, a w konsekwencji - zacząć budować zdrową i pogodną teraźniejszość oraz przyszłość.